Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gorzkowie

Gorzków 168, 32-020 Wieliczka 

tel.: 12 250-21-20 

Logo szkoły

Informacje dla rodziców uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej w roku szkolnym 2023/2024

INFORMACJE DLA RODZICÓW UCZNIÓW ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W KLASIE PIERWSZEJ W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

 

OGÓLNE INFORMACJE DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

•  Zajęcia edukacyjne odbywają się w godzinach od 8:00 do 12:35.
•  Na terenie szkoły obowiązuje obuwie zamienne na białej podeszwie.
•  Na uroczystościach szkolnych obowiązuje strój galowy:
        dziewczynki – biała bluzka, granatowa lub czarna spódniczka,
        chłopcy – biała koszula, granatowe lub czarne spodnie.
•  Świetlica szkolna funkcjonuje od 7:15 do 8:45 oraz od 12:35 do 17:00.
•  Uczniowie mogą korzystać z zajęć świetlicowych na podstawie zgłoszenia zgodnie z obowiązującym regulaminem (deklaracje rodzice otrzymają na pierwszym zebraniu).
•  Druga przerwa (9:40- 10:55) jest przerwą śniadaniową w sali z wychowawcą. Drugie śniadanie dzieci przynoszą      z domu. Istnieje możliwość zakupienia drugiego śniadania.
•  Przerwa obiadowa trwa od godz. 12:35 do 12:55. Istnieje możliwość korzystania z obiadów w szkole.
•  W dniu rozpoczęcia roku szkolnego dzieci otrzymują kluczyki do osobistych szafek w szatni.
•  Strój na zajęcia wychowania fizycznego to: biała koszulka, granatowe (czarne) spodenki, skarpety, obuwie sportowe na miękkiej, jasnej podeszwie. Strój należy włożyć do worka. Ubrania należy podpisać.
•  Uczniowie mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych zgodnie z zainteresowaniami i przedstawioną we wrześniu ofertą.
•  Wspomagamy rozwój uczniów również poprzez zajęcia wyrównawcze, korekcyjno - kompensacyjne, logopedyczne, rewalidacyjne.
•  Na przerwach uczniowie przebywają pod stałą opieką wychowawcy lub nauczyciela dyżurującego.
•  W naszej szkole dyżury pełnią: psycholog, logopeda, pedagog szkolny, pedagog specjalny, pielęgniarka szkolna.
•  Korzystamy z dziennika elektronicznego vulcan uonet+

 

 DODATKOWE INFORMACJE:

tel. 12 250 21 20,

e-mail: sekretariat@spgorzkow.pl

 

INFORMACJA O PODRĘCZNIKACH

We wrześniu uczniowie otrzymują darmowe podręczniki i ćwiczenia do zajęć edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Podręczniki są własnością szkoły, wypożyczone zostaną na rok każdemu dziecku. Ćwiczenia będą przekazywane bez obowiązku zwrotu. Podręczniki proszę oprawić. Informacja na temat podręcznika i ćwiczeń do religii będzie podana we wrześniu.

 

LISTA PODSTAWOWYCH PRZYBORÓW SZKOLNYCH

• w piórniku: pióro, ołówek, klej w sztyfcie, gumka, nożyczki, temperówka, linijka;
• w plecaku: 2 zeszyty 16 kartkowe- (1 w kratkę i 1 w linie), dzienniczek, kredki ołówkowe
(miękkie), teczka rysunkowa, pastele olejne (kredki).

Pozostała część wyprawki ucznia - do uzgodnienia na spotkaniu z wychowawcą (początek września).
PROSZĘ PODPISAĆ WSZYSTKIE PRZYBORY I ĆWICZENIA.

 

Aby zminimalizować stres i ułatwić adaptację w nowym środowisku proponujemy wszystkim pierwszoklasistom udział w zajęciach integracyjnych, które są planowane na 31 sierpnia 2023 r. 17:00-18:00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Spotkanie z rodzicami odbędzie się 30 sierpnia 2023 r. o godz. 17:00.

 

 

 

MOJE DZIECKO W I KLASIE
KRÓTKI PORADNIK DLA RODZICÓW PIERWSZOKLASISTÓW

Rozpoczęcie nauki w szkole jest bardzo ważnym i równocześnie trudnym momentem nie tylko dla Waszych dzieci, ale także dla Was samych. Nowe miejsce, nowa nauczycielka, nowi koledzy i koleżanki, nowe wymagania i zasady panujące w klasie mogą stanowić dla pierwszoklasisty źródło stresu, a dla Państwa podstawę niepewności co do tego, jak dziecko sobie poradzi w nowym środowisku i z jakim skutkiem podejmie nową rolę – rolę ucznia.


1. Niezwykle ważne jest pozytywne nastawianie dziecka do szkoły: warto podczas rozmów z dzieckiem przedstawiać mu szkołę jako miejsce dające możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek, wspólnej zabawy, ciekawych przygód i zdobycia zupełnie nowych umiejętności. Zdarza się, że rodzice chcąc przygotować dziecko do zasad panujących w szkole koncentrują się na tym, czego nie wolno robić: „w szkole, gdy będziesz niegrzeczny Pani Cię ukarze”, „nauczyciele nie lubią płaczliwych i marudnych dzieci” itp. takie zachowanie może doprowadzić do lęku przed szkołą!

2. Istotnym jest również to, aby dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Ważne jest, aby siedmiolatek nie był wyręczany w czynnościach, z którymi sam sobie potrafi dać radę (posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka, pakowanie czy niesienie własnego tornistra). Wspierajcie samodzielność swojego dziecka. Umiejętność samodzielnego stawienia czoła szkolnym obowiązkom będzie dla dziecka źródłem dumy i pozytywnej samooceny!

3. Zaplanujcie poranek tak, aby nie przyprowadzać dziecka do szkoły na ostatnią chwilę– poranny pośpiech czy ponaglanie mogą wywołać u malucha stres i nadmierne pobudzenie.

4. Pożegnajcie się z dzieckiem czule i serdecznie, ale w miarę możliwości krótko.

5. Ważne by przy pożegnaniu powiedzieć dziecku, kiedy i przez kogo zostanie odebrane.

6. Należy uświadomić dziecku, że ma prawo czegoś nie wiedzieć, nie rozumieć i że w takich sytuacjach należy śmiało zgłosić się po pomoc do wychowawczyni czy innego nauczyciela – wszyscy uczniowie są tutaj bowiem po to, aby się uczuć i stopniowo dowiadywać nowych rzeczy.

7. Na każdym kroku okazujcie dziecku swoje wsparcie i zainteresowanie tym, jak spędziło czas w szkole – „Co robiłeś?”; „Z kim się bawiłeś na przerwie”; „Jak ma na imię Twój kolega/koleżanka?”; „Czy byliście na boisku?” etc.

8. Traktujcie wychowawcę, jako sprzymierzeńca w trosce o dobro Waszego dziecka – spędza z nimi bowiem wiele czasu, dzięki czemu ma szansę dobrze poznać jego potrzeby, mocne i słabsze strony i tym samym stać się źródłem cennych informacji.

9. Stwórzcie dziecku w domu kącik do nauki– biurko, wygodne krzesełko, dobre oświetlenie – komfortowe warunki do pracy sprawiają, że dziecko chętniej ją wykona.

10. Nie bagatelizujcie problemów dziecka, nawet jeśli wydają się błahe, poinformujcie o tym wychowawcę

 

Pliki do pobrania